Manufaktura Radości
  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt

Manufaktura Radości

  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt
Psychologia

Ciągle za mało – o dojeżdżaniu… SIEBIE i o tym jak z tym skończyć?

written by Manufaktura Radości 1 lutego 2018
Ciągle za mało – o dojeżdżaniu… SIEBIE i o tym jak z tym skończyć?

Już dawno zauważyłam, że największe wymagania w życiu, mam sama do siebie. Wielu z nas tak ma. To droga ku doskonaleniu się, ale  ma też pułapki. Jeśli wierzymy, że ciągle robimy za mało, nie tak jak trzeba, to fundujemy sobie nie satysfakcję, a poczucie winy i wieczne “dojeżdżanie”. Jak SIEBIE nie wykończyć i jak z takim podstępowaniem skończyć? 

 
Nie jestem perfekcjonistką, ale jestem ambitna i od dawna wiem, że nie doceniam siebie tak jak na to zasługuję. Piszę to nie po to, aby prowadzić tutaj pamiętniczek, w którym wyleję swoje smutki, ale po to, by pokazać Ci na przykładzie, że wiele osób tak ma.
 
Wieczne wymagania. 
Wieczne poczucie niedosytu. 
Ciągłe kłucie w boku, że można było lepiej. 
Syndrom: “piątka, czemu nie szóstka”?!
Obwinianie się.
Myślenie, że gdyby tak jeszcze… 
Problem z odpuszczaniem. 
Dokładanie sobie zadań, bo przecież kto jak nie ja? 
Znacie to?
Jeśli tak, to czytajcie dalej.

Skąd się biorą ludzie z żelaza

 To w jakie role wchodzimy w życiu i jak siebie traktujemy, zależy od wielu czynników. Nie ma sensu upraszczać, ale zasadniczo np. najstarsze dzieci w rodzinie bywają nadodpowiedzialne i często, nawet w familiach niekoniecznie problemowych, zaczynają brać na swoje barki więcej niż mogą unieść.
Może nie połamią karku, ale TO MA SWOJĄ CENĘ.
Uczą się także, że młodszym wybaczano więcej, a od nich wymaga się aby byli perfekcyjni: “Ustąp mu, bo jest młodszy, jesteś starszy, powinieneś dawać przykład“. To retoryka, która zdaje się być wykuta wręcz w kamieniu i wielu dalej to powtarza, nawet jeśli “dzieci” maja po 30 lat.
To zwykle początek historii, o której we wstępie. Nie pomaga też szkoła i system motywacji, w którym i na etapie ławki i pracy zawodowej, zwykle głównie WYTYKA się nam błędy, a nie podkreśla to co zrobiliśmy dobrze.
W efekcie więc, nawet jeśli odnosimy sukcesy, to czujemy się nie usatysfakcjonowani i zaczynamy bagatelizować własne osiągnięcia. 
To droga donikąd, bo przecież ZAWSZE może być lepiej. Jest takie powiedzenie, że czegokolwiek być nie osiągnął, to gdzieś tam w świecie jest siedmioletni mały Chińczyk, który robi to od Ciebie lepiej.
Droga przez wieczne niezadowolenie z siebie nie prowadzi do większych sukcesów, tylko do większej frustracji.

Ciągle za mało

Tak, ja też to mam, chociaż gdy spadają zasłony i zaczynam obiektywnie myśleć o tym jak wygląda moje życie, to pukam się w głowę.
– Podziwiam Cię – napisała mi kiedyś koleżanka, która uważa mnie za tytana pracy, a ja w tej samej chwili miałam ochotę napisać: – Daj spokój, mam wrażenie, że za mało pracuję, że powinnam więcej, że za wolno piszę książkę, że niepotrzebnie zmarnowałam cały weekend na czytanie, zamiast napisać coś na bloga, że…
Ta litania nigdy nie ma końca, chyba że sami znajdziemy odwagę i siły by ją zakończyć.
Jesteś dobra taka jaka jesteś –  ćwicz!
Jestem ok. i Ty jesteś ok. a reszta to tylko krnąbrna wyobraźnia. Robimy tyle ile jesteśmy w stanie robić i angażujemy się na tyle na ile nas stać w danym momencie. Moje “na maxa” może się zmieniać, tak jak zmieniają się okoliczności, a spadająca wydajność, to zwykle ważny sygnał o tym, że wcale nie trzeba starać się mocniej i bardziej, ale ODPOCZĄĆ. 
Zawsze mogło być lepiej, ale też gorzej, a poczucie niedosytu, niezadowolenia, zawodzenia siebie i innych, wcale nie dodaje sił, ani nie wydłuża doby.
Dla wiecznie niezadowolonych z siebie mam dwa ćwiczenia.

SŁOIK

Do wykonania zadania potrzebny jest tylko spory słoik, kartki i długopis. Do słoika codziennie, choćby dzień był najgorszy na świecie, wrzucamy kartę na której zapisujemy mały lub duży sukces tego dnia. Nawet jeśli będzie nim “tylko” zrobienie jajecznicy, niech się tam znajdzie.Po miesiącu, dwóch, trzech, albo zawsze wtedy, kiedy poczujesz, że jesteś totalnie beznadziejna i nic w życiu nie osiągnęłaś, wyjmij kartki i czytaj, aż poprawią Ci humor.

Kilkadziesiąt sukcesów nie może kłamać! Dzięki temu ćwiczeniu, nie zostaną zapomniane.

LISTA

 
Dla wiecznie niedoceniających siebie i swojego zaangażowania w życie: Kup sobie ładny notes i przez minimum tydzień uczciwie i skrupulatnie zapisuj co robisz od wstania z łóżka, do pójścia spać, godzina po godzinie.
6:35 –  poranna toaleta
6:45 – pierwsza kawa, spienione mleko
6:50 –  wyjęcie naczyń ze zmywarki, załadowanie brudnych
7:00 –  ubranie się, przygotowanie śniadania i ubrań dla dziecka
7:15 – wyniesienie śmieci
8:00 – odstawienie dziecka do szkoły
8:00 – 8:40 -droga do pracy, zakupy w piekarni, umówienie wizyty u lekarza, sprawdzenie poczty, odpowiedzenie na komentarz na blogu.
9-12 –  dwa spotkania, zredagowanie artykułu, zaplanowanie 2 postów w SM, ustalenie planu na kolejny dzień, wyrzucenie śmieci z biurka, odpowiedzenie na komentarze itp.
I tak dalej, w ten deseń.
Po kilku dniach takich obserwacji i zapisaniu kilkadziesięciu tasków dziennie, naprawdę przestaniesz wierzyć w to, że NIC, albo mało co robisz. 

To zadanie pomaga też optymalizować czas i analizować to, jak go wykorzystujemy.Przyglądając się takiemu rozkładowi twoich dni, zobaczysz gdzie uczciwie możesz coś dodać, albo odjąć. Może dojdziesz do wniosku, że cudem jest że to wszystko mieścisz i jeszcze nie oszalałaś.

To pomaga spojrzeć na planowanie i oczekiwania wobec siebie twardo i sensownie i porzucić poczucie winy, że robię, robisz nie tyle ile trzeba.

Gotowa na zmiany?

Do dzieła! 
 
Nie tylko dla perfekcjonistek :).
Znajdziesz ją TUTAJ. 
Akademia Dobrego Życia
3 komentarze
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
wcześniejsze posty
Jutro może być lepsze
następne posty
Kocham siebie, nie przeszkadzać!

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ...

Toksyczni w pracy – jak się nie dać?

15 marca 2017

Twoje dziedzictwo. Czy geny to wyrok?

30 stycznia 2015

Podszyci lękiem. Co zrobić, żeby lęk nie przeszkadzał...

9 grudnia 2016

6 prawd o miłości, które musisz znać, żeby...

13 lutego 2015

Dokąd prowadzi nienawiść?

21 lipca 2017

Stresory, skala stresu Holmesa i Rahe’a – policz...

28 października 2018

Odejść znaczy zwyciężyć.. i uratować życie.

20 maja 2016

Kocham siebie, nie przeszkadzać!

20 lutego 2018

Zosie Samosie kończą z depresją

18 sierpnia 2017

Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami”

9 stycznia 2018

3 komentarze

Marzanna Krawczyk 13 kwietnia 2018 - 07:02

Jakbym czytała treść swojej głowy ? dziękuję ?

Reply
blue marine ferragamo belt 25 września 2018 - 19:21

If some one wishes to be updated with hottest technologies therefore he must be pay a visit this website and be up to date daily.

Reply
醫學美容 VENUS VIVA 5 października 2018 - 21:17

~100 預防高危致癌的 HPV 16、18 型號 (可減低 70 患子宮頸癌的風險) ~100 減低引致生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 的 HPV 6、11 型的感染 (可減低超過 90 患生殖器官濕疣的風險) HPV4合1子宮頸癌疫苗 Gardasil HPV病毒會感染人類的皮膚及黏膜,一般會透過性接觸及親密的皮膚接觸而受到感染,是一種男性與女性都可能感染的常見病毒。可感染身體各個部位的HPV超過100種,當中有部份的HPV類型可影響生殖器部位,導致生殖器疣(genital warts) 、子宮頸細胞異常(abnormal cervical cells) ,甚至子宮頸癌 (cervical cancer)。 4合1 HPV 子宮頸癌疫苗,覆蓋4種高危HPV病毒:6、 11、16及18型(約70的子宮頸癌由HPV16和HPV18病毒引致),有助預防子宮頸癌、外陰癌、陰道癌及生殖器官濕疣

Reply

Zostaw komentarz Cancel Reply

O mnie

O mnie

Witaj, nazywam się Małgosia Dawid, miło mi Cię u mnie gościć! Jestem pisarką, blogerką, a przede wszystkim kobietą, która... [Czytaj dalej]

Facebook

Facebook

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ:

sklep

Ostatnie Wpisy

  • Kwiecień – gotowi na nowe?!!!

    1 kwietnia 2021
  • Afirmacje ciążowe – nowy projekt!

    30 marca 2021
  • Przesilenie wiosenne – jak przetrwać, jak się obudzić i co zrobić z energią, którą nadchodzi?

    19 marca 2021
  • Marzec – czas siania – czyli z czym warto wejść w przedwiośnie?

    28 lutego 2021
  • Z tęsknoty za NIĄ ( bajka dla kobiet w połogu, po ciąży)

    22 lutego 2021

Mój Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

  • Facebook
  • Instagram

@2018 - Manufaktura Radości. Realizacja: RekLama Design


W górę
Strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania strony, w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?Zgadzam się