Strach przed porodem jest naturalny i dotyka większości kobiet, które spodziewają się dziecka. Warto się mu przyjrzeć, ponieważ może on negatywnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy, na jej zdrowie i na same doświadczenia porodowe. Jak przestać bać się porodu i czy to w ogóle możliwe?
Strach przed porodem jest czymś zupełnie normalnym. Boimy się tego co nieznane, tego na co nie do końca mamy wpływ. Na występowanie strachu przed porodem wpływają też z pewnością historie, które słyszymy od innych kobiet czy własne, niekoniecznie pozytywne doświadczenia porodowe. Jak przestać się bać porodu – czy to będąc w ciąży czy dopiero planując dziecko?
Najważniejsze to sprawdzić czego tak naprawdę się boimy. „Strach przed porodem” to ogromny worek i może znajdować się tam absolutnie wszystko, np:
– strach przed bólem
– strach przed tym, że nie będę umiała urodzić/ przeć itp.
– strach przed uszkodzeniem ciała (nacięcie krocz/ poród naturalny zakończony cc)
Wiele kobiet najbardziej boi się niekompetentnego personelu medycznego, obojętności, braku ludzkiego indywidualnego podejścia i traktowania rodzącej jak kolejnego przypadku (stąd prywatna opieka położnicza).
Strach przed porodem, to także strach o dziecko, które nosimy pod sercem, w czasie pandemii, często również strach przed procedurami i utrata kontroli nad sytuacją. Nie wiemy czego się spodziewać, jakie zasady będą obowiązywały w szpitalu w dniu porodu, wreszcie także czy będzie mógł nam towarzyszyć partner, czy konieczne będą dodatkowe procedury zabezpieczające itp.
Boję się porodu – skąd to się bierze? Tokofobia – przyczyny
Warto tutaj rozróżnić “zwykły” strach przed porodem od “irracjonalengo” czy wręcz chorobowego stanu, który nas obezwładnia. Strach jest zwykle racjonalny, możemy go opanować, bazuje na przesłankach, o których wyżej, wynika z nieznanego, z troski o siebie i dziecko.
Lęk z definicji jest irracjonalny i ma tendencję do tego, aby nas paraliżować. Boimy się, ale nie potrafimy dokładnie określić czego lub nasze lęki przybierają konkretną, często mocno rozdmuchaną formę. O ile ze strachem radzimy sobie zwykle lepiej lub gorzej, o tyle lęk może powodować poważne objawy psychosomatyczne, w skrajnych przypadkach utrudniać normalne funkcjonowanie.
Lęk, oczywiście w pewnym uproszczeniu, powstaje w ciele migdałowatym, czyli pierwotnej części mózgu dlatego pojawia się omijając naszą świadomość i trudno jest go kontrolować. Racjonalne argumenty mogą tu być mało skuteczne, a sam lęk prowadzić do powstania tokofobii czyli fobii dotyczącej porodu siłami natury.
Strach przed porodem jest normalnym zjawiskiem i obserwowany jest u większości kobiet ciężarnych, patologiczny lęk jest już jednak zaburzeniem i występuje u 6-10% kobiet.
Jak przestać bać się porodu? Praktyczne sposoby!
Kiedy już zidentyfikujemy czego się boimy, można zaopiekować się tym strachem i pozostałymi emocjami, które się pojawiają. Warto przyjrzeć się historiom porodów w naszej rodzinie- jaki dostałyśmy przekaz, co za nim idzie? Często strach przed porodem wynika z nieuświadomionych lub wręcz patologicznie utrwalanych doświadczeń naszych mam, babek, cioć czy innych kobiet z rodu.
Wielu badaczy zwraca również uwagę, na nasze własne historie przyjścia na świat. Jeśli poród naszej mamy był doświadczeniem traumatycznym, trudnym, często nasze ciało pamięta te emocje i traktuje poród jako zagrożenie, doświadczenie na poziomie wręcz pierwotnym – ocierające nas o tajemnicę życia i śmierci.
Jak przejść przez te doświadczenia aby przestać się bać porodu?
- Nazwij swoje strachy i obawy. Im bardziej będą dla Ciebie racjonalne i określone, tym większa szansa, że zdołasz je oswoić.
- Jeśli w Twojej rodzinie funkcjonują, są opowiadane trudne historie porodowe, spróbuj “odebrać” im moc przez ciągłe powtarzanie, wracanie do nich. Powiedz “STOP” tym opowieściom. Twój poród, chociażby z racji zupełnie innych czasów, może być innym doświadczeniem niż poród Twojej mamy czy babci.
- Zapisz się na szkołę rodzenia, na zajęcia dotyczące pracy podczas porodu. To co znamy, o czym mamy wiedzę, przeraża mniej.
- Posłuchaj pozytywnych historii porodowych, pozytywnych zdjęć czy filmów. Poród może być pięknym doświadczeniem i chociaż z całą pewnością towarzyszy mu ból, to efektem tego procesu są narodziny, które pamięta się dużo dłużej niż trudne chwile.
- Spróbuj pracy z afirmacjami ciążowymi. Pozwalają one zachować sposój w ciąży i oswoić emocje.
- Jeśli Twój lęk jest bardzo silny, warto poszukać jego źródeł w pracy psychoterapeutycznej.
- Świadomie wybierz szpital, opiekę położnej, o ile to tylko możliwe spotkaj się z taką osobą, opowiedz jej o swoich obawach, ułóżcie plan porodu.
- Poproś o towarzyszenie w porodzie osobę, której ufasz. Nie musi to być partner, może Ci towarzyszyć przyjaciółka, doula czy mama. Ważne, aby ta osoba była dla Ciebie wsparciem i miała pozytywne nastawienie do porodu.
Jeśli jesteś w ciąży, sprawdź koniecznie nasze afirmacje ciążowe: