Z odpoczywaniem mamy ciągle kłopot. Jest dziś, we współczesnym świecie pewnym obciachem, leżeć i nic nie robić. No chociaż czytać trzeba! Albo słuchać muzyki. Ale tak po prostu siedzieć i nic? To się nie zdarza inteligentnym ludziom!!! A jednak zdarza się. Powiem więcej, powinno się zdarzać! I to najmniej raz dziennie – nie tylko we śnie.
W ciągu jednego dnia jesteśmy dosłownie bombardowani danymi, które do nas docierają. Jest to aż 34 gigabajty informacji i ponad sto tysięcy słów! Dodajcie do tego emocje, doznania, te świadome i nieuświadomione, morze dźwięków. Nasz mózg pracuje bez przerwy. Gdyby stanął chociaż na sekundę.. my również stanęlibyśmy w miejscu. Nawet gdy nic nie robimy, on czuwa nad wszystkimi procesami życiowymi. Kontroluje oddychanie, ruchy gałek ocznych, funkcjonuje nawet w momentach, które dla nas nie mają nic wspólnego z czuwaniem.
Mózg nie ma wakacji – czemu trzeba odpoczywać?
Marcus Raichle, neurobiolog z Washington University, przeprowadził ciekawe badanie ludzkiego mózgu. Użył do tego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wyniki wprawiły go w osłupienie. Dotychczas uważano, że w czasie odpoczynku, mózg również wycisza swoją aktywność. Nastraja się na spokój, leniwie kołysze neurony. Tymczasem okazało się, że kiedy człowiek odpoczywa, jego mózg robi coś całkiem przeciwnego.
Wykonuje gigantyczną pracę, która polega na analizowaniu wiedzy z całego naszego życia: tworzy i reorganizuje połączenia między komórkami nerwowymi. Pracę tę można porównać do organizacji genialnego archiwum, które przechowuje w odpowiednim miejscu to wszystko czego doświadczyliśmy i w akuratnym momencie podsuwa właściwą teczkę, dzięki której podejmiemy błyskawicznie dobrą, optymalną decyzję.
Zaskakujące dla badaczy, było to, że gdy my zupełnie nic nie robimy, różne obszary mózgu stale się ze sobą komunikują. Aktywność ta pochłania 20 razy więcej energii, niż reakcja na odganianie latającego przy uchu komara!
Tylko głupcy się przepracowują..
Wnioski są proste: nie odpoczywasz, nie dajesz twojemu mózgowi czasu na usprawnianie samego siebie, na porządkowanie i reorganizacje: pozostajesz przeciążony, mniej kreatywny, mniej przystosowany do warunków rzeczywistości i … głupszy.
Ludzie, którzy działają w permanentnym stresie i ciągłej gonitwie powinni pamiętać, że nie ma to nic wspólnego z efektywnością. Ciężej wcale nie znaczy lepiej. Przepracowując się doprowadzamy do marnotrawstwa sił, a efekty i tak będą marne.
![]() |
Co robi mózg, gdy Ty odpoczywasz? Jak należy odpoczywać? |
Dlaczego niektórym “szkodzi” czas wolny?
Żyjemy w czasach, kiedy pracować można właściwie bez przerwy. Komputer i telefon z dostępem do internetu są zawsze w pogotowiu. Na plaży czy w kawiarni, w pociągu czy na pokładzie łodzi, możemy być zawsze on line.
Prowadzi to do sytuacji ciągłego stymulowania naszego układu immunologicznego i zachwiania równowagi w sytuacji kiedy decydujemy się świadomie lub z przymusu zająć czymś innym niż pracą. Dlatego, niektórzy dosłownie “odchorowują” brak bodźców – pisałam o tym tutaj.
Takie osoby powinny tym bardziej uczyć się efektywnego odpoczynku i nie odpuszczać okazji do tego, aby nic nie robić.
Jeśli możemy nauczyć się pływać, śpiewać czy wykonywać działania matematyczne, możemy także nauczyć się odpoczywać.
14 komentarzy
Zdecydowanie myślę,że relaks i odpoczynek powoduje zwiększenie naszych możliwości:)
Prof. Melibruda bodajże powiedział niedawno, jeśli mamy do czynienia z profesjonalistą, na pewno będzie to osoba, która wie jak odpoczywać. Ta umiejętność należy do jej kompetencji…… Pozostawiam to bez komentarza. ..
ja bym skomentowała to tak, że powinniśmy ciągle pracować nad swoją kompetencją i profesjonalizmem także w kwestii odpoczywania:)
Mam cały czas nieodparte wrażenie, że Małgosia pisząca posty i Małgosia pojawiająca się w komentarzach to dwie różne osoby. Ta pierwsza wrażliwa, mądra, subtelna i serdeczna. Ta w komentarzach z kolei raczej przemądrzała, kategoryczna i wyniosła.
Dlaczego?
Anonimowy nie wiem, przecież to Twoje wrażenia 🙂 komentarze są zwykle lakoniczne, może tu leży źródło takiego wrażenia?
Możliwe, chociaż lakoniczność nie wyklucza co do zasady serdeczności i wrażliwości.
To rzeczywiście moje wrażenie. Nie znaczy, że błędne lub nieuprawnione.
Pozdrawiam.
Co ja mogę napisać 🙂 może tylko, że jestem pojedyncza 🙂 Serdeczności!
Mój mózg czas jakiś temu (daaaawno) wysiadł był i ogłosił strajk.
na pytanie "w jaki sposób odpoczywam" nie znalazłam wówczas odpowiedzi – !
Od kilku lat odpoczywam bez skrupułów, wyrzutów sumienia oraz innych niepotrzebnych męczących "dodatków".
Po prostu Robię Nic!
I to jest piękne:)
WIEDZIAŁAM!!!!! WIEDZIAŁAM, zawsze wiedziałam, że relaks jest ważny. Otoczenie systematycznie próbowało mnie wpędzić w poczucie winy z powodu"lenistwa"…. Ale ja wiem swoje. Nie mogę, nie chcę- nie ro-bię!!!! I jak potem pięknie i energetycznie dobi się dalej. Ha!
Odpoczynek a nawet lenistwo jest konieczne. Wielcy tego swiata (nawet Einstein) byli czesto leniuchami wlasnie dlatego, ze mozg byl wypoczety i pracowal sprawniej.
Przemeczona glowka nie pracuje dobrze i czesto robi bledy.
kristofka
Przekonałaś mnie. Muszę odpocząć 🙂
Zdecydowanie odpoczywać, nauczyłam się tego prawie dwa lata temu. Dopiero dwa lata temu a i tak się cieszę ze się nauczyłam. Mogłam dalej pracować po 12 godzin 7 dni w tygodniu, tylko po co?
互動性文字
Ion Magnum 是一種最新的減脂儀器,可以快速燃燒掉你身體的脂肪 , 讓你不需要做大量的體育鍛煉 , 輕鬆方便的達到專業美體的效果。 效果: 通過將你體內的脂肪轉化成肌肉,輕鬆减掉你的體重和腰圍。25分鐘的理療比健身房幾個小時的運動效果還要好! 副作用/風險: 該設備已在美國食品藥品監督管理局注册,注册分類爲醫療器械I類,I類醫療器械就是指普通人使用安全性非常好且沒有任何風險的器械。 减脂過程: 减脂板會直接固定安放於你身體的目標减肥部位,通過特殊的信號,Ion Magnum會將該部位的脂肪燃燒轉化成肌肉。(注意:該設備與你在其他沙龍中瞭解的肌肉轉化設備是完全不同的。)療程: 要想取得而保持完美的效果,一個療程需要進行10次理療,每3-7天進行一次。維持理療可以每兩周進行一次。