Zima od wieków była dla ludzi trudnym doświadczeniem. Jednak zima może też przynieść nam ponadczasowe lekcje o tym, że ciemność przemija, a światło zwycięża mrok. Może być czasem odrodzenia. Jak przeżyć tę zimę? Jak wyjść z niej mocniejszym? O tym będzie ten e-book.
W świecie przyrody okres hibernacji, zimowego snu, jest niezbędny dla dalszego wzrostu. Żadne z drzew w lesie ani żadna z roślin istniejących na ziemi nie jest w stanie nieustannego wzrostu, ciągle coś się zmienia, bywają jednak takie okresy, kiedy po prostu dzieje się mniej, kiedy życie przenosi się do środka – i o tym właśnie jest zima.
Kiedy dochodzi do anomalii temperaturowych, kiedy drzewo zaczyna wypuszczać pączki za wcześnie albo okres wzrostu nie wpasuje się w pory roku, dzieje się źle – i z nami jest tak samo.
Zima przez całe ery była dla ludzi i zwierząt czasem próby. Życia nie liczyło się w latach, ale w wiosnach i zimach. Młodzi pozostawali przy wiosnach, ale ci starsi określali swój wiek liczbą przeżytych zim. Tak ciężki był to czas, tak trudny i pełen wyzwań. Przeżycie zimy było powodem do wdzięczności, było orderem na piersi.
Dziś w naszych w większości ciepłych domach, w naszym sytym (mimo wszystko) życiu, zima ma inne znaczenie. Psychologicznie jednak ciągle dla wielu jest czasem wymagającym i trudnym.
Co ciekawe, w Polsce przed czasem elektryfikacji nie mówiło się o czterech porach roku, ale nawet o dwunastu. Był więc przedzimek, pełnia zimy, spodzimek i dopiero potem przychodziło nieśmiałe jeszcze przedwiośnie.
Teoretycznie zima zacznie się dopiero w okolicy świąt Bożego Narodzenia, ale wszyscy czujemy, że tak naprawdę już teraz jest z nami. O końcówce listopada i początku grudnia rzadko myślimy jako o czasie jesiennym.
Zima już tu jest. Wyjdźmy jej naprzeciw.
Kalendarz Adwentowy – świadomy grudzień
Grudzień, ten ostatni miesiąc w roku, to wyjątkowy czas, a jego sens jest dużo głębszy, niż nam się wydaje. Grudzień jest o końcach i początkach, o cyklach, o ponownych narodzinach, a także o tym, że wbrew ciemności, która nas otacza przez większość doby, to właśnie jasność zwycięży – tak jak zwycięża co roku.
Mój Rozwojowy Kalendarz Adwentowy nie jest o katolickim przeżywaniu adwentu – tak naprawdę łączy wiele tradycji religijnych, filozoficznych i psychologicznych, ale podobnie jak klasyczny kalendarz z czekoladkami czy innymi wspaniałościami, ma być okazją do zatrzymania się i świadomego przeżycia każdego dnia. Jak z nim pracować? Proponuję kupić zeszyt i zapisywać w nim swoje refleksje, a na pracę z każdym zdaniem, tekstem poświęcić symboliczny kwadrans.
Dziękuję Wam za Wasze zaufanie!