Manufaktura Radości
  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt

Manufaktura Radości

  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt
Psychologia

Higiena psychiczna – czyli jak żyć i nie zwariować?!

written by Manufaktura Radości 10 stycznia 2018
Higiena psychiczna –  czyli jak żyć i nie zwariować?!

Higiena psychiczna jest tak samo ważna jak ta fizyczna –  a niestety nikt jej nas nie uczy. O ile każdy dzieciak wie, że nie powinno się iść spać bez mycia zębów, o tyle “czyszczenie głowy” wydaje się mało ważne, a zasadniczo wpływa na jakość naszego życia. Jak więc żyć higienicznie i nie zwariować?

 
Pomysł na ten tekst przyszedł do mnie rankiem, dzień po tym jak postąpiłam wbrew swoim “higiecznicznym zasadom”. Obudziłam się wtedy 4:40 bo zmartwienia (bezsensowne) nie dały mi spać. Cały następny dzień musiałam funkcjonować na wysokich obrotach, a tymczasem dzień wcześniej zabrałam komputer do łóżka, nieopatrznie i bezmyślnie kliknęłam w jakąś aktualizację, efekt był taki, że zamiast iść spać gasiłam pożar uczyniony tym nieopatrznym kliknięciem, a zamiast spokojnie odpocząć, śniłam o tym, co będzie jeśli coś stanie się z moimi danymi i jak to ewentualnie naprawić.
Człowiek uczy się na błędach, a Ty dziś możesz nauczyć się na moich! 
Moje zasady higieniczne, dotyczące funkcjonowania na co dzień, wypracowałam sobie przez kilka lat i dziś wiem, czego nie powinnam robić, jeśli chcę funkcjonować zdrowo i nie zaśmiecać głowy niepotrzebnymi myślami.
Oczywiście to się nie zawsze udaje, ale zasadniczo: 
  • nie używam komputera, ani social mediów po 21-22
  • wyłączam powiadomienia i nie odpowiadam na wiadomości po tej godzinie
  • nie jem po 20
  • wypisałam się z wszelkich forów i grup dyskusyjnych, przeważnie nie czytam komentarzy na innych stronach i nie wdaję się w żadne ewangelizujące dyskusje
  • jeśli czuję się bardzo napięta i poddenerwowana dążę do szybkiego rozładowania tej energii, staram się nie kłaść w tym stanie spać –  idę na spacer, biegam, albo przynajmniej robię kilka assan jogi
  • prawie nie oglądam telewizji, nie znam żadnego z modnych seriali, nie używam programów do ich oglądania itp.
  • staram się każdego dnia znaleźć chwilę, aby usiąść i pooddychać. Nawet jeśli jest to tylko minuta, albo dwie, to pomaga mi na chwilę odpiąć szelki od kołowrotka
  • śpię minimum 7 godzin na dobę, zwykle 8
  • problemy rozwiązuję o tyle o ile to możliwe na bieżąco
  • staram się kończyć dzień bez poczucia winy –  czasem z winem 😉
  • unikam produktów spożywczych, które działają na mnie otępiająco i obniżają mój poziom energii
  • nie angażuję się w działania, które mnie mocno osłabiają, jeśli nie muszę
  • unikam literatury, wiadomości, filmów, które niewiele wnoszą do mojego życia za to np. podnoszą poziom lęku czy grają na mojej wrażliwości –  przeżywanie cudzych dramatów nie czyni mnie niestety silniejszą, a nikomu przecież w ten sposób nie pomogę
  • unikam toksycznych znajomości –  jeśli ktoś lub coś permanentnie mnie obciąża – szukam rozwiązań, nie zamiatam problemu pod dywan
To tylko kilka reguł które u mnie działają –  ale z pewnością można by je zebrać  w 3 generalne zasady dotyczące higieny psychicznej.
Oto one:

Pierwsza zasada higieny psychicznej: dawkuj bodźce!

 
Dziś jesteśmy permanentnie przebodźcowani i nie dotyczy to tylko małych dzieci. Ktoś napisał niedawno, że w dzisiejszych czasach dociera do nas każdego dnia tyle informacji ile nasi przodkowie otrzymywali przez całe życie. Nie jest to z pewnością wielka przesada.
Jeśli narzekasz na poziom swojej energii, potrzebujesz mocnych “dopalaczy”, aby funkcjonować, a poziom adrenaliny w kółko trzyma Cię w gotowości, to przede wszystkim zredukuj liczbę bodźców.
Może cierpisz na FOMO, albo którąś z jej odmian? Zacznij od wyłączenia powiadomień i ograniczenia sieci. Najlepiej nie tykaj urządzeń elektronicznych po 20. Postaraj się nie brać telefonu do łóżka, nie śpij w pomieszczeniu w którym gra telewizor, nie zasypiaj przed ekranem.
3 zasady higieny psychicznej. Łatwo zapamiętać prawda?

Druga zasada higieny psychicznej: odpoczywaj! 

Bez tego naprawdę nie da się mówić o żadnej psychicznej higienie. Jakiś czas temu u Iwony Wierzbickiej (AJWEN) przeczytałam o zasadzie TRZECH ÓSEMEK, czyli wzorcowym rozkładzie na życie. Zawiera on 8 godzin pracy, 8 godzin odpoczynku (także aktywnego) i 8 godzin snu. Powiecie, że to nierealne? Ok –  nie musimy żyć zawsze idealnie, ale jest to jakiś punkt odniesienia.
Jeśli u Ciebie ta proporcja wygląda tak, że pracujesz 10 godzin, 2 godziny spędzasz w korku przeklinając innych użytkowników drogi, potem 2 godziny oglądasz telewizję, na spacer chodzisz raz w tygodniu, śpisz 6 godzin na dobę, to nie ma tutaj mowy o higienicznym trybie życia.
Błędne koło w które wpadamy zaczyna się zwykle od rezygnacji ze snu. Chcemy być efektywniejsi i zmieścić w życiu więcej życia, więc kładziemy się spać później. Problem w tym, że przy długotrwałej rezygnacji ze snu, znacznie spada nasza efektywność. Jeśli pośpię za mało 3 razy w miesiącu, nic się nie stanie. Jeśli jednak tak się dzieje co drugi dzień, wpływa to choćby na naszą gospodarkę hormonalną i samopoczucie. Zmienia się nasz stan psychiczny.
Bez odpoczynku (w odpowiedniej dawce), nie ma mowy o tym aby funkcjonować prawidłowo.

Trzecia zasada higieny psychicznej: wyrzucaj śmieci (z głowy) 

 
Tu, trochę dowcipkując zastanawiam się czasem jak to jest: ludzie wyrzucają codziennie śmieci z kosza w kuchni, dwa razy w tygodniu zamiatają podłogę, wycierają kurze, trzy razy w roku myją okna, a nieczystości z głowy, nie wyrzucają czasem dwadzieścia lat.
 
Mówiąc już zupełnie serio: tak jak zbiera nam się brud na umywalce, tak samo w głowie, też zostają nam mentalne nieczystości, resztki, emocje, które trzeba uporządkować, bo inaczej wejdą nam na głowę i do serca. 
Tak jak w sprzątaniu domu: najlepiej to robić na bieżąco. Łatwiej jest poświęcić codziennie 10 minut na uprzątnięcie mentalnego bagażu niż 2 razy w roku odgruzowywać coś co zarosło pajęczyną. Jeśli nie będziesz sprzątać kuchni przez miesiąc, z dużym prawdopodobieństwem dorobisz się przyjaciół w pancerzach biegających kiedy zapalasz światło.
Nie chcę Cię martwić, ale z głową wcale nie jest lepiej. Tam też trzeba sprzątać.
Nie gromadź tam śmieci –  a twoja jakość życia będzie duża lepsza,
a poziom energii wyższy. Sprawdzone!

Jak wprowadzić zasady psychicznej higieny w życie? 

Tak jak w przypadku każdej zmiany: stopniowo, krok po kroku. Jeśli nie wiesz co najbardziej Cię obciąża, dobrze usiąść i spisać na kartce codzienne aktywności. Zobacz co Ci daje np. oglądanie seriali, a co odbiera. Co zyskujesz, a co tracisz?
Z czego możesz zrezygnować, a co warto by dołożyć?
O psychiczną higienę WARTO zadbać, bo dzięki zdrowym nawykom w tej materii, jesteśmy w stanie zapobiegać poważnym problemom, albo w porę na nie reagować. Naprawdę znacznie prościej jest wyjść z drobnych problemów z nastrojem i niską energią, niż z pełnoobjawowej depresji.
To od czego zaczniesz?! 
Akademia Dobrego Życiahigiena psychiczna
5 komentarzy
2
Facebook Twitter Google + Pinterest
wcześniejsze posty
Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami”
następne posty
Jutro może być lepsze

MOŻE CI SIĘ RÓWNIEŻ SPODOBAĆ...

Wampiry emocjonalne, energetyczne, toksyczne relacje i jak się...

2 września 2015

Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami”

9 stycznia 2018

Jak małym wysiłkiem dokonać wielkiej zmiany, czyli o...

20 lutego 2015

Mity na temat psychoterapii, które nie pozwalają sięgnąć...

6 września 2017

Małe radości – przegląd przyjemności czerwca!

22 czerwca 2016

Twoje idealne życie… które nie istnieje

11 sierpnia 2016

Dlaczego tak bardzo boimy się różnić od innych?

25 lutego 2016

Jedno pytanie, które sprawi, że na zawsze PRZESTANIESZ...

29 sierpnia 2017

Komunikacja: jak rozmawiać z ludźmi, żeby się dogadać?

12 lipca 2018

Kocham siebie, nie przeszkadzać!

20 lutego 2018

5 komentarzy

Barbara Kowalczyk 11 stycznia 2018 - 04:18

Dla mnie to bardzo ważne, co piszesz, Małgosiu. Moim mottem ponad opisanymi przez Ciebie działaniami jest: BĄDŹ DLA SIEBIE DOBRA/ TRAKTUJ SIEBIE Z TROSKĄ I UWAŻNOŚCIĄ.

Reply
Natalia Stasiowska 13 stycznia 2018 - 14:56

Wspaniale, że o tym piszecie! To niestety bardzo zaniedbany aspekt naszego życia w dzisiejszych czasach, a tak niesamowicie ważny. Dlatego też między innymi właśnie tym chciałabym się zajmować po ukończeniu studiów – promowaniem higieny zdrowia psychicznego, a na pierwszym miejscu uświadamianiem, że to konieczne. I również z tego powodu powstał u mnie na blogu cykl wpisów zwany alfabetem zdrowia psychicznego, na który serdecznie zapraszam 🙂

Reply
Chuda 16 stycznia 2018 - 10:30

Świetny wpis, bardzo potrzebny!

Reply
Marta 19 sierpnia 2018 - 21:05

Małgosiu ważny głos. Uczyny sie od małego stawiac czoła wyzwaniom a nie chronimy psychiki. Moje doświadczenie choc bez tej systematycznej wiedzy którą dodajesz w artykule dokładnie taką drogą mnie poprowadziło. Słuchanie siebie najpierw. Uściski!

Reply
醫學美容 Tulip Hifu 高強度聚焦超聲波療程 6 października 2018 - 18:03

SMAZ換能器傳送更穩定,更安全,更有效,和疼痛更少的HIFU能量。 SMAZ不需要應用較高的能量便可到達浅肌肉腱膜層。主要治療:-抬頭紋 -眉間紋 -鼻樑紋 -魚尾紋 -法令紋 -淚溝 -木偶紋 -垂直唇紋 -嘴角紋 -頸紋

Reply

Zostaw komentarz Cancel Reply

O mnie

O mnie

Witaj, nazywam się Małgosia Dawid - Mróz, miło mi Cię u mnie gościć! Jestem pisarką, blogerką, a przede wszystkim kobietą, która... [Czytaj dalej]

Facebook

Facebook

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

KUP MOJĄ KSIĄŻKĘ:

sklep

Ostatnie Wpisy

  • Jak przeżyć zimę? Poradnik w paru krokach!

    15 stycznia 2021
  • 7 powodów dla których postanowienia nam nie wychodzą. Praktycznie, bez bulshitu.

    14 stycznia 2021
  • Niebo i piekło – opowieść na pierwszy noworoczny NÓW!

    12 stycznia 2021
  • Jak dbać o zdrowie psychiczne – proste kroki – nie tylko na pandemię!

    6 stycznia 2021
  • Małe rzeczy

    2 stycznia 2021

Mój Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

  • Facebook
  • Instagram

@2018 - Manufaktura Radości. Realizacja: RekLama Design


W górę
Strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania strony, w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?Zgadzam się