Manufaktura Radości
  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt

Manufaktura Radości

  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt
Inspiracja

Style przywiązania i o tym dlaczego warto znać swój (oraz partnera)

15 marca 2026 1 komentarz
Inspiracja

Początek roku? Przereklamowane! (zamiast noworocznych postanowień)

2 stycznia 2026 11 komentarzy
Inspiracja

Świetlik, który nie mógł świecić – opowieść o tym, że czasem nasze prawdziwe światło ukazuje się w ciemności

2 grudnia 2025 0 komentarz
Inspiracja

Nie możesz rozkazywać swoim siłom witalnym – jak przeżyć końcówkę roku?

28 listopada 2025 2 komentarze
Inspiracja

“Tam, gdzie kończy się czas” – nowa książka już dostępna

13 listopada 2025 0 komentarz
Życie

10 sposobów na zdrowe zamknięcie trudnego rozdziału w życiu

7 listopada 2025 0 komentarz
  • Psychologia

  • Inspiracja

  • Życie

Ostatnie wpisy

    Życie

    Jak zrobić podsumowanie roku i nie dokopać sobie przy tym do reszty?

    To już ostatnie dni roku. Bez opowiadania truizmów, możemy stwierdzić, że był to rok inny niż poprzednie, pełen wyzwań, niepewności i trudności. Jednak obiektywnie rzecz ujmując, na pewno znajdą się wśród nas takie osoby, dla których osobiście nie był to wcale zły rok. Czasy zmian, głębokich społecznych przeobrażeń, to często także momenty zwrotne, w których wszystko zaczyna płynąć inaczej.

     

    Operując metaforą rzeki można powiedzieć, że kiedy główny nurt zostaje zatrzymany, to po chwilowym chaosie i spiętrzeniu, rzeka zaczyna szukać możliwości aby płynąć dalej innym torem. Znajduje nowe koryto, rozlewa się, sprawdza, gdzie znajdzie się dla niej miejsce. Z nami jest podobnie. Czasy spiętrzeń i rewolucji, to często z perspektywy czasu najlepsze momenty w naszym życiu. Dochodzimy wtedy, jak pisałam w tym tekście, o tym co z nami będzie po pandemii, do ściany, która wbrew pierwszemu wrażeniu wcale nie jest miejscem gdzie się nasza opowieść kończy, ale takim które tą opowieść zaczyna. Przeskakujemy przez ten mur, przechodzimy obok, znajdujemy drzwi, czasem ktoś nas wciąga na górę i nagle okazuje się, że świat wcale się nie skończył, a za ścianą rozpościera się morze możliwości.

    Tak warto patrzeć na trudne czasy, bo czy tego chcemy czy nie, są one częścią naturalnych cykli życia, które powtarzają się tak jak wiosna, lato, jesień i zima.

    Jak zrobić podsumowanie roku i nie dokopać sobie przy tym procesie po kostkach? Jak obiektywnie ocenić miejsce, w którym po tych 12 miesiącach jesteśmy? Spróbujmy to zrobić krok po kroku.

     

    Podsumowanie roku: Bądź dla siebie dobra / dobry

    To punkt pierwszy, ale najważniejszy przy każdym podsumowaniu. Żyjemy w kulturze, która ocenia najczęściej bez taryfy ulgowej i uważa, że tak jest dobrze. Dobry nauczyciel, to surowy nauczyciel –  tak uważa wielu dorosłych Polaków. Pobłażliwość oceniamy zdecydowanie pejoratywnie, nie mamy litości dla siebie i dla innych. Tu możemy się na chwilę zatrzymać, bo wiele osób pewnie powie:  – “Ale jak to?! Jeśli w kółko głaszczemy się po główce, ciągle szukamy wymówek i cieszy nas każde osiągnięcie, nawet takie które wcale nie jest na miarę naszych możliwości, to gdzie tu mowa o rozwoju, o przekraczaniu swoich ograniczeń?”. Jest w tym jakieś ziarno prawdy, ale badania nad ludzkim procesem nauki i rozwoju pokazują, że jest inaczej. Większości osób bardzo rygorystyczna ocena i wieczne poczucie niezadowolenia z siebie, bycia niewystarczająco dobrym, wcale nie motywuje – przeciwnie –  osłabia to morale i wiarę w siebie. 

    Jeśli do tego dodać problem z samooceną, który dotyczy naprawdę ogromnej rzeszy osób, stajemy w obliczu impasu. Wiele osób nie wierzy że w ogóle sprosta, że jest w stanie osiągnąć coś wartego uwagi. Wydaje nam się, że nie zasługujemy na miłość, przyjaźń, sukces, awans w pracy, czy choćby to, żeby ktoś traktował nas dobrze.

    Dlatego podsumowując rok, postaraj się przede wszystkim zrezygnować z nadmiernego krytycyzmu. Przestań mówić i myśleć o sobie jako o kimś kto właśnie stoi pod tablicą i przyjmuje litanię pretensji, że mogło być lepiej, bardziej, mądrzej i fajniej. No może mogło i co z tego?

    Nasze życie składa się nie tylko z naszych wyobrażeń o idealnych efektach naszych poczynań, ale także z okoliczności w których one się dzieją, z faktów, które wpływają na nas i na nasze życie, z naszych słabości i trudności które również nie są niczym godnym potępienia bo jesteśmy po prostu ludźmi, a ludzie tak mają. Dlatego oceniając siebie i swój rok, spójrz na siebie jak na ukochane dziecko, którego pracę i potknięcia widzisz. Ocena z tego miejsca ma sens, nie jest bezwzględną krytyką, która dociska nas do ziemi, może dodać skrzydeł wiary i siły do kolejnych wyzwań.

     

    Podsumowanie roku: Nie oceniaj wszystkiego jedną miarą

    Oceniając rok, okres życia, małżeństwo czy człowieka, mamy zwykle tendencje do tego, aby działać zerojedynkowo – oceniać dobrze lub źle, a przecież tak się nie da, nie powinno, rzadko taka ocena jest uczciwa i obiektywna. Nie ma wyłącznie dobrych lat, tak samo jak nie ma dobrego życia bez żadnych problemów, trudności czy kłopotów. Lata są lepsze lub gorsze, ale zwykle w każdym okresie naszego życia znajdziemy momenty dobre i złe.

    Jeśli zbierasz się do oceny i podsumowania roku, nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka. Podziel swoje życie na swoiste segmenty. Dobrze to widać na poniższym kole życia, które możesz przerysować i zaznaczyć na nim swój poziom satysfakcji w poszczególnych obszarach.

    Na pewno okaże się, że jeśli nawet pandemiczny rok zawiódł Cię np. w obszarze rozwoju, podróży czy przygód, to całkiem dobrze np. wyglądają kwestie relacyjne, albo wbrew przewidywaniom finansowe.

    Określenie “gdzie dziś jestem” jest dobrym punktem wyjścia do planowania kolejnego roku –  o tym jednak jeszcze napiszę w innym artykule.

    Okaż wdzięczność

    Wdzięczność, o czym wiele razy pisałam, otwiera nas na to co dobre. Jeśli jesteś za coś wdzięczny, będziesz miał tego więcej, będziesz się tym cieszył bardziej. Jeśli działasz i żyjesz z poczucia wiecznego braku ( nie mam, to jest bez sensu, to co mam jest słabe, głupie, nic nie warte), jesteś jak życiowy żebrak, który w kółko jest niezadowolony i nawet kiedy przechodzi sukces, powodzenie czy miłość, nie umie się tym cieszyć, ani tego zobaczyć.

    Widzenie dobrych rzeczy, które zdarzyły się nam w tym roku jest kluczowe. Najprawdopodobniej i Ty nazbierasz cały koszyk takich momentów. Ja miałam swoje dwie piękne podróże, które do dziś rozgrzewają mi serce i wywołują uśmiech. Miałam wczesne letnie poranki na rolkach nad Wisłą, wdzięczność za możliwość zwolnienia tempa. Każdy z nas coś ma. Tego trzeba szukać najbardziej na początku tego podsumowania.

    Jeśli masz problem z poszukiwaniem dobrych momentów, możesz narysować oś czasu i pozaznaczać na niej co działo się w poszczególnych miesiącach. Jeśli nie pamiętasz, dobrym sposobem jest np. przejrzenie swoich zdjęć w telefonie lub rozmowa z bliskimi o tym co robiliście w poszczególnych miesiącach. Przywołaj swoje emocje, uczucia, miejsca, twarze, zobacz jaki był Twój nastrój w tamtej chwili, z kim byłeś, co miało miejsce.

    O praktyce wdzięczności więcej przeczytasz tutaj:

    5 rzeczy, które zyskałam dzięki praktyce wdzięczności. Co zmienia wdzięczność?

    Wyciągnij wnioski

    Podsumowanie roku warto zakończyć wnioskami. To nie musi być cenzurka, ocena w skali od 1 do 10. Można po prostu napisać na kartce kilka zdań, które podsumowują ten rok, powiedzieć sobie i życiu i dziękuję. Nawet jeśli było ciężko, trudno, to najważniejszym jest docenienie własnych starań, trudów i prób.

    Pamiętaj, że nie ma ludzi, którzy odnoszą wyłącznie sukcesy –  nie ma takich, którzy mają na swojej liście podsumowań same chlubne momenty. Każdy z nas czegoś się wstydzi, boi, o coś się troszczy, coś wywołuje w nim dreszcz przerażenia. Radzimy sobie z tym tak jak umiemy.

    Podsumowując możemy zrobić bilans otwarcia nowego roku. Ale o tym napiszę już następnym razem.

    3 dobre rady na NOWY ROK, które warto przyjąć zamiast postanowień noworocznych

     

    W Nowy Rok, weź moją nową książkę, z tekstami na każdy dzień:

     

    Wszystkiego dobrego, dziękuję, że jesteś tu ze mną !

    27 grudnia 2021 0 komentarz
    7 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Rozwojowy Kalendarz Adwentowy – nie przegap!

    4 grudnia 2021

    Adwent, także poza skojarzeniami czysto religijnymi, bo o tym pisać nie będę, to czas przygotowania się na końcówkę roku. Na święta, które zamiast stresu, bieganiny i kłótni mogą nam przynieść…

    Czytaj więcej
    1 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    “Życie jest piękne” – moja nowa książka!

    10 listopada 2021

    Udało się, chociaż nie było łatwo. Już niebawem w Wasze ręce trafi moja nowa książka, która mam nadzieję, będzie towarzyszyła Wam przez najbliższy rok, a kto wie, może i kolejne.…

    Czytaj więcej
    3 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Przeżyć listopad

    3 listopada 2021

    Ktoś powiedział, że listopad to taki zbiór poniedziałków z całego roku, ale myślę, że to czepianie się listopada jest nieuczciwe. Pisałam już o tym wiosną, ale warto przypomnieć, że życie…

    Czytaj więcej
    2 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Jak awaria FB, Insta I WhatsApp pokazała nam, że ludzie są dla nas ważni

    5 października 2021

    Kiedy w okolicach 16 czy 17 komunikatory przestały działać, zaczęły przychodzić sms-y, których ja już prawie nie dostaję. Zaczęliśmy być w kontakcie inaczej, nagle okazało się, że brak możliwości porozmawiania…

    Czytaj więcej
    2 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Czego żałują ludzie? I jak żyć, żeby potem nie żałować?

    23 września 2021

    Czas mija tak szybko! Mam wrażenie, że dopiero co rozpoczynaliśmy razem ten rok.  Ani się obejrzysz, a będziesz 10 lat starszy/starsza. Kiedy spojrzysz do tyłu, na swoje życie, na te…

    Czytaj więcej
    6 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Soczystość życia i inne namiętności – czyli o emocjach, które drzemią pod spodem

    16 września 2021

    Spotkanie z fotografią może być formą terapii przez pracę z ciałem. Może być też okazją do tego, aby spotkać się ze sobą. Czasami są to trudne spotkania, spojrzenie sobie w…

    Czytaj więcej
    4 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Co dziś sobie dasz? I czemu tak trudno nam siebie stawiać na pierwszym miejscu?

    23 sierpnia 2021

    Siedziałam w weekend w oknie hotelu w Łodzi i myślałam o tym, że trudno nam sobie dawać z serca – trudno nam także od siebie brać z wdzięcznością. I że…

    Czytaj więcej
    5 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Czerwony Kapturek – co warto wziąć z tej baśni?

    26 lipca 2021

    Czerwony Kapturek to opowieść o dziewczynce, która dostaje czerwoną czapeczkę (płaszcz, pelerynkę, zależy od wersji) i wyrusza przez las, do chorej babci. Po drodze, spotyka wilka, wilk wykorzystuje jej prostolinijność,…

    Czytaj więcej
    7 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Dlaczego fatfobia jest zła i czemu z taką łatwością oceniamy innych?

    14 lipca 2021

    Fatfobia czyli zgodnie z definicją nienawiść, niechęć, fobia skierowana w kierunku osób grubszych, otyłych, nie jest co prawda żadną jednostką chorobową, ale też trudno ją traktować jako coś normalnego, pożądanego,…

    Czytaj więcej
    0 Facebook Twitter Google + Pinterest
Wczytaj więcej postów

O mnie

O mnie

Witaj, nazywam się Małgosia Dawid, miło mi Cię u mnie gościć! Jestem pisarką, blogerką, a przede wszystkim kobietą, która... [Czytaj dalej]

Facebook

Facebook

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

Ostatnie Wpisy

  • Style przywiązania i o tym dlaczego warto znać swój (oraz partnera)

    15 marca 2026
  • Początek roku? Przereklamowane! (zamiast noworocznych postanowień)

    2 stycznia 2026
  • Świetlik, który nie mógł świecić – opowieść o tym, że czasem nasze prawdziwe światło ukazuje się w ciemności

    2 grudnia 2025
  • Nie możesz rozkazywać swoim siłom witalnym – jak przeżyć końcówkę roku?

    28 listopada 2025
  • “Tam, gdzie kończy się czas” – nowa książka już dostępna

    13 listopada 2025

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

  • Facebook
  • Instagram

@2018 - Manufaktura Radości. Realizacja: RekLama Design


W górę
Strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania strony, w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?Zgadzam się