Manufaktura Radości
  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt

Manufaktura Radości

  • Strona Główna
  • Psychologia
  • Inspiracja
  • Życie
  • Sklep
  • Kontakt
Inspiracja

Style przywiązania i o tym dlaczego warto znać swój (oraz partnera)

15 marca 2026 1 komentarz
Inspiracja

Początek roku? Przereklamowane! (zamiast noworocznych postanowień)

2 stycznia 2026 11 komentarzy
Inspiracja

Świetlik, który nie mógł świecić – opowieść o tym, że czasem nasze prawdziwe światło ukazuje się w ciemności

2 grudnia 2025 0 komentarz
Inspiracja

Nie możesz rozkazywać swoim siłom witalnym – jak przeżyć końcówkę roku?

28 listopada 2025 2 komentarze
Inspiracja

“Tam, gdzie kończy się czas” – nowa książka już dostępna

13 listopada 2025 0 komentarz
Życie

10 sposobów na zdrowe zamknięcie trudnego rozdziału w życiu

7 listopada 2025 0 komentarz
  • Psychologia

  • Inspiracja

  • Życie

Ostatnie wpisy

    Inspiracja

    Porażka jest naturalną częścią życia

    “Ty i panika, stres, nieradzenie sobie? –  niemożliwe!” – powiedziała do mnie tego ranka dobra znajoma –  “Przecież Ty jesteś taka w pionie, nie widać po Tobie, zarządzasz emocjami jak firmą, u Ciebie zawsze się udaje, a jak się nie udaje to poprawiasz i wychodzi!” Uśmiechnęłam się pod nosem, trochę smutno, trzeba to również przyznać, a potem opowiedziałam jej o moich trudnościach i porażkach. Nie do końca uwierzyła, tego akurat jestem pewna, ale mam nadzieję, że zobaczyła trochę inną perspektywę. Tę, z której widać, że porażka jest częścią życia –  każdego życia. I że to nie wstyd się przyznać, że każdy z nas, gdzieś, kiedyś, sobie z tym życiem nie radzi. I nic w tym złego.

     

    Wstydzimy się porażek, wstydzimy tego całego nieradzenia sobie, jakby życie miało być festiwalem cudowności i wieczną drogą na szczyt. Pisałam o tym wielokrotnie, choćby w tym tekście o efekcie wow, czy w tym o odporności psychicznej. 

    Do tego tematu staram się wracać zawsze w końcówce roku, bo zwykle jest to dla nas czas podsumowań, czas patrzenia wstecz, mówienia o tym, co się udało, a co znów nie. Uwierz mi na słowo: większość z nas odczuwa wstyd, z powodu braku dokonań, osiągnięć, niespełnienia czyiś oczekiwań, niedogonienia własnych planów. Ci którzy mierzą trochę wyżej niż przysłowiowa 3 z plusem – prawie zawsze.

    Dzieje się tak, bo bardzo chcemy, bardzo się staramy –  często mamy kompetencje i masę zalet, a potem znów coś nam nie wychodzi… Albo wychodzi ale to nadal nie jest to. Naszym wyobrażeniom nie udaje się dogonić rzeczywistości.

    To z jednej strony jest smutne, a z drugiej po prostu ludzkie. Bez tysięcy porażek, nie byłoby setek zwycięstw, bez milionów prób, nie udałoby się osiągnąć tej jednej, która traktowana jest jako źródło doskonałości.

    Zresztą… życie nigdy nie będzie doskonałe. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepiej dla nas.

    UWAGA!

    Bezrefleksyjność w podejściu do porażki jest oczywiście również mało rozwijająca, ale to o czym warto pamiętać to fakt, że nadajemy jej za duże znaczenie. A przynajmniej robi to duża większość z nas. 

    Kiedy ktoś mi mówi, że mnie wszystko się udaje;) A tak zupełnie serio: nie warto wstydzić się porażek, one oznaczają, że próbujemy!

    Nie oceniaj siebie przez pryzmat porażek i sukcesów, ale podejmowanych prób i własnego rozwoju

    Jedyna prawdziwa porażka to ta, z której niczego się nie nauczyliśmy –  przeczytałam kiedyś i bardzo się z tym zgadzam. Dlatego za każdym razem kiedy coś mi nie wyjdzie, staram się usiąść z porażką jak z nauczycielem. Przełykam żabę smutku, rozczarowania, zawiedzionej nadziei.

    Nikt z nas nie jest idealny, jesteśmy ludźmi, którzy nad sobą pracują, albo nie. Jeśli pracujemy –  przebiega rozwój. I to jest ok. W tej sytuacji porażka jest kwestią drugorzędną, jest jak upadek w drodze na szczyt, po jakimś czasie już się o nim nie pamięta, po prostu uczymy się uważniej patrzeć pod nogi. 

    “Inni też się zmagają” – przeczytałam jakiś czas temu u Natalii de Barbaro. I jeszcze o tym, że to przekonanie, że wszyscy wokół odnoszą sukcesy, albo przynajmniej sobie radzą, jest źródłem ogromnego poczucia osamotnienia i codziennego bólu.

    Warto to zapamiętać: życia nie da się ogarnąć RAZ NA ZAWSZE. Nie da się dotrzeć do miejsca wiecznego happu endu –  chyba, że chcemy niczym w czarnem kawale spuentować, że jedynym miejscem gdzie ludzie nie mają problemów jest cmentarz;). Tam na pewno kiedyś dotrzemy tylko czy o taki rodzaj spokoju nam chodzi?

     

    Mnie też 1000 rzeczy nie wyszło

    I wstydzenie się tego jest absolutną stratą energii. Najcześciej bierzemy za swoje porażki 100 % odpowiedzialność i o ile odpowiedzialność w dorosłym życiu jest BARDZO ważną rzeczą, to prawie nigdy nie jest ona 100 %, rzadko wynosi nawet 80%.

    To co nam się przydarza jest wypadkową wielu elementów. Naszej spuścizny rodowej ( o tym więcej tu) , naszego wychowania, środowiska, miejsca w którym się urodziliśmy, efektem naszej interakcji z innymi ludźmi.  Jeśli ktoś Ci mówi: TO TWOJA WINA –  to najczęściej wcale nie oznacza, że wina jest naprawdę Twoja, ale że ta osoba próbuje coś z SIEBIE zrzucić. To temat na zupełnie inny tekst, ale obwinianie jest mechanizmem ochronnym, najcześciej stosowanym przez osoby, które są bardzo niedojrzałe, mało świadome swojego wkładu w relacje.

    Odpowiedzialność ( bo o winie nie lubię mówić), jest zawsze mniej lub bardziej obustronna. Nawet jeśli po Twojej stronie będzie więcej, to bez udziału drugiej osoby, nic nie mogłoby się zdarzyć. 

    Ta zasada dotyczy biznesu, nauki nowych umiejętności, wychowania dzieci, czy budowy domu. Wszędzie – naprawdę WSZĘDZIE, miesza się też los, przypadek czy jak kto woli przeznaczenie. NIKT z nas nie jest wszechmogący i uznanie tego faktu, daje coś bezcennego: dużą ulgę. 

     

    I na koniec:

    Czasami porywa nas złudna nadzieja, że kiedyś jednak dojdziemy do tego miejsca, w którym wszystko będzie dokonane, ogarnięte. Że kiedy już zrobimy tą karierę, zarobimy na wakacje, na dom, kiedy wyjdziemy za mąż, poznamy właściwego człowieka, będziemy mieć dzieci, albo przejdziemy na emeryturę, zrobimy kurs zen, terapię i Bóg wie co jeszcze, to osiągniemy wreszcie ten mityczny happy end, po którym już nie będzie miejsca na porażki i niedociągnięcia.

    Że kiedyś będzie idealnie.

    Nie będzie. Życie nigdy nie będzie perfekcyjne i trzeba to sobie i innym wybaczyć. Zmieniać to co możemy zmienić, próbować tam, gdzie nam nie wychodzi, ale dawać sobie także przestrzeń na to, żeby uznawać porażkę za część drogi do siebie, do sukcesu, do drugiego człowieka.

    Może to nie jest dla Ciebie nic odkrywczego, a może właśnie jest? Nie wiem kto dziś potrzebował to usłyszeć, ale wierzę, że to mogłaś, mogłeś być właśnie Ty.

    Jeśli tak –  zostaw jakiś ślad 🙂 

    **************

     

    Sprawdź moje książki!

    23 listopada 2022 3 komentarze
    4 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    “Następne 180 dni wdzięczności” – start przedsprzedaży nowego dziennika wdzięczności!

    3 listopada 2022

    Kiedy ponad 4 lata temu ukazywało się pierwsze “180 dni wdzięczności” czyli dziennik wdzięczności w mojej autorskiej odsłonie, nie przypuszczałam, że ten projekt będzie tak żywy i tak kochany. Od…

    Czytaj więcej
    0 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Najbardziej motywujące, inspirujące i wzruszające bajki, animacje cz. 1

    28 października 2022

    Kreskówki, bajki, animacje, to coś co uwielbiam od lat i co mnie nieraz wspierało w moim rozwoju, rozwiązywaniu problemów, mimo, że już dawno jestem dorosła. Mechanizm działania baśni jest teoretycznie…

    Czytaj więcej
    2 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Jak polubić sport? Jak zacząć się ruszać? Psychologia, praktyka, sprawdzone metody!

    24 października 2022

    Jak polubić sport? Jak zacząć regularnie ćwiczyć? Jak się zmusić do tego, żeby wstać zza biurka i żeby ta aktywność naprawdę weszła nam w krew? Ze statystyk wynika, że wbrew temu…

    Czytaj więcej
    3 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Jeśli nie Tinder, to co? Jak znaleźć miłość?

    14 października 2022

    Mój tekst o Tinderze jest  w czołówce najchętniej czytanych na blogu: dość powiedzieć, że przeczytało go bez żadnej promocji blisko 80 tys. osób. Dziś Tinder to jedna z najpopularniejszych aplikacji…

    Czytaj więcej
    2 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Urodziny “Manufaktury” czyli 13 lat historii!

    27 września 2022

    Dokładnie 28 września 2009 roku na moim blogu ukazał się pierwszy wpis. Coś co miało być spełnieniem dziecięcego marzenia, tęsknotą odnalezioną na wakacjach, stało się jak dotąd najdłuższą i największą…

    Czytaj więcej
    2 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Psychologia

    Co pomaga nam poczuć się bezpiecznie?

    16 września 2022

    Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotną ludzką potrzebą. Bez niego nie możemy rosnąć, rozwijać się, ale także zwyczajnie zdrowo egzystować.  Warto wiedzieć, że  dociskanie się w sytuacjach dużej zmienności, stresu, nie…

    Czytaj więcej
    1 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    “Z przeszłości do przyszłości” – warsztat pracy z drzewem rodowym – Genogram – zapraszamy już w październiku!

    26 sierpnia 2022

    Dziedziczymy nie tylko niebieskie oczy czy skłonność do wysokiego wzrostu, ale także strach, poczucie wyobcowania czy nastawienie do życia. Historie rodowe mogą wpływać na nasze związki, stan zdrowia czy kwestie…

    Czytaj więcej
    0 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Połącz kropki

    18 sierpnia 2022

    Steve Jobs lubił opowiadać historię o łączeniu kropek. O tym, jak z pozoru nieistotne zdarzenia, słowa, gesty i obrazy, układają się w opowieść, której wcześniej nie sposób przewidzieć. Obraz, który na początku wydawał się…

    Czytaj więcej
    1 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • Inspiracja

    Rumunia – czy warto? Podróż, informacje praktyczne, wrażenia bardzo subiektywne!

    9 sierpnia 2022

    Rumunia, co by o niej nie mówić, nie jest z pewnością oczywistym kierunkiem. Ciągle traktowana jest jako kraj co najwyżej przejazdowy, mało znana, owiana tajemnicami i uważana za niebezpieczną. Prawda…

    Czytaj więcej
    1 Facebook Twitter Google + Pinterest
Wczytaj więcej postów

O mnie

O mnie

Witaj, nazywam się Małgosia Dawid, miło mi Cię u mnie gościć! Jestem pisarką, blogerką, a przede wszystkim kobietą, która... [Czytaj dalej]

Facebook

Facebook

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

Ostatnie Wpisy

  • Style przywiązania i o tym dlaczego warto znać swój (oraz partnera)

    15 marca 2026
  • Początek roku? Przereklamowane! (zamiast noworocznych postanowień)

    2 stycznia 2026
  • Świetlik, który nie mógł świecić – opowieść o tym, że czasem nasze prawdziwe światło ukazuje się w ciemności

    2 grudnia 2025
  • Nie możesz rozkazywać swoim siłom witalnym – jak przeżyć końcówkę roku?

    28 listopada 2025
  • “Tam, gdzie kończy się czas” – nowa książka już dostępna

    13 listopada 2025

Newsletter

Dawka inspiracji w Twojej skrzynce? Zostaw e-mail!

  • Facebook
  • Instagram

@2018 - Manufaktura Radości. Realizacja: RekLama Design


W górę
Strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania strony, w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?Zgadzam się